نرخ بازگشت سرمایه (roi)

نرخ بازگشت سرمایه (roi)

نرخ بازگشت سرمایه (roi) چیست؟ سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مختلف مانند ارزهای دیجیتال، سهام و مسکن به افراد این امکان را می‌دهد تا سود خود را با استفاده از مقیاسی به نام بازده سرمایه‌گذاری (ROI) ارزیابی کنند. این مقیاس برای ارزیابی اثربخشی و سودآوری یک سرمایه‌گذاری یا مقایسه چند سرمایه‌گذاری با یکدیگر استفاده می‌شود. ROI یک مقیاس معمولی و ساده است که هرکسی می‌تواند در پایان یک سرمایه‌گذاری برای سنجش عملکرد سرمایه‌گذاری خود محاسبه کند.

نرخ بازگشت سرمایه به چه معناست؟

نرخ بازگشت سرمایه که معمولاً به‌عنوان "بازده سرمایه‌گذاری" (ROI) شناخته می‌شود، معیاری است که برای ارزیابی سودآوری یک سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. در اصل، مقدار پول به‌دست‌آمده از یک سرمایه‌گذاری را با سرمایه اولیه مقایسه می‌کند و معمولاً به‌صورت درصد بیان می‌شود. اصطلاح دیگری که برای این اندازه‌گیری به کار می رود، بازگشت هزینه‌ها (ROC) است.

نرخ بازده بالاتر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذار سود بیشتری از سرمایه‌گذاری، مانند خرید ارز دیجیتال، به دست آورده است. با این ‌وجود، توجه به این نکته مهم است که مقیاس ROI دارای محدودیت ‌هایی است که در بخش‌های آینده به آن خواهیم پرداخت.

یکی از مزایای نرخ بازده سرمایه‌گذاری این است که هنگام اندازه‌گیری سود، سرمایه اولیه را در نظر می‌گیرد. به ‌عنوان ‌مثال، درحالی‌که یک سرمایه‌گذاری 100 میلیون ریال سود دارد و سرمایه‌گذاری دیگر ممکن است 50 میلیون ریال سود داشته باشد، احتمالا در ابتدا به نظر  می رسد که سرمایه‌گذار اول موفق تر است. اما با در نظر گرفتن میزان سرمایه اولیه در این مقایسه، نتیجه می ‌تواند متفاوت باشد. محاسبه ROI کاملاً ساده است. به سادگی سود یک سرمایه‌گذاری را بر مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه تقسیم کنید تا ROI را به دست آورید

rate of return on investment (roi)

فرمول محاسبه نرخ بازگشت سرمایه

فرمول محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (ROI)، همانطور که قبلا ذکر شد، نمایش مستقیم سود حاصل از یک سرمایه‌گذاری در رابطه با کل هزینه انجام شده است. با در نظر گرفتن این موضوع، می توانیم فرمول محاسبه ROI را به روشی ساده استخراج کنیم:

ROI= (هزینه کل - درآمد کل) / کل سرمایه‌گذاری

برای به دست آوردن ROI به‌صورت درصد، می توانید مقدار حاصل را در 100 ضرب کنید. در حالی‌که این فرمول ممکن است در نگاه اول پیچیده به نظر برسد، جنبه های مختلفی را در بر می‌گیرد که گاهی اوقات ارزیابی دقیق آنها ممکن است دشوار باشد.

افزایش نرخ بازگشت سرمایه مستلزم رویکردهای متفاوتی است. نمونه هایی از بهبود ROI شامل افزایش سود، کاهش هزینه‌ ها، افزایش کارایی و اثربخشی و افزایش آگاهی از برند است. گام اولیه برای بهبود بازگشت سرمایه، ایجاد یک تعریف دقیق و روشن از "بازده سرمایه" مورد نظر شما است. تعریف اهداف و بازگشت سرمایه می ‌تواند شامل اهدافی مانند فروش بیشتر، افزایش سود در هر فروش، سود بیشتر، قیمت های سربه سر کمتر، کاهش هزینه‌ های تولید، بهبود رضایت مشتری و برندسازی باشد. به جای اینکه هدف را صرفاً به‌عنوان «افزایش فروش» تعریف کنید، یک هدف افزایش فروش مشخص را در یک بازه زمانی، منطقه جغرافیایی و کانال توزیع مشخص، تعیین نمایید.

 

افزایش فروش و ارتباط ان با نزخ بازگشت سرمایه

یکی از آشکارترین راه ‌ها برای افزایش نرخ بازگشت سرمایه، افزایش قیمت فروش است که در نتیجه منجر به افزایش سود می‌ شود. استراتژی دیگر کاهش هزینه ‌ها است. با تقسیم هزینه ‌های خود بر تعداد فروش واحد، می توانید بینشی در مورد فرصت های بالقوه برای کاهش هزینه به دست آورید.

مهم است که انتظارات خود را دوباره ارزیابی کنید. هر سرمایه‌گذاری بازده پولی مستقیمی را به همراه نخواهد داشت. به‌ عنوان ‌مثال، ارسال تبریک عید به مشتریان ممکن است مستقیماً فروش را افزایش ندهد، اما می ‌تواند رضایت و وفاداری مشتری را ارتقا  بدهد. به طور مشابه، ارائه مزایا و تسهیلات اضافی به کارکنان ممکن است هزینه‌ ها را افزایش دهد اما می ‌تواند رضایت شغلی، کارایی و اثربخشی را بالاتر ببرد. از این رو، ارزیابی مجدد انتظارات بازگشت سرمایه برای بهبود ROI کلی بسیار مهم است

چرا ROI مهم است؟


ROI برای مشاغل کوچک اهمیت قابل توجهی دارد زیرا به آنها اجازه می‌ دهد تا به طور موثر هزینه ‌ها را مدیریت کنند و تصمیمات سرمایه‌گذاری آگاهانه ای اتخاذ  نمایند. با محاسبه ROI دقیق، کسب و کارها می توانند اطمینان حاصل کنند که با سرمایه‌گذاری های بی سود ادامه نمی دهند. اجتناب از هزینه ‌های طولانی مدت در سرمایه‌گذاری های بی ثمر برای دوری از مشکلات مالی و سقوط بالقوه کسب و کار بسیار مهم است. محاسبات دقیق ROI به‌ عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر چنین شرایط نامطلوبی عمل می ‌کند.

علاوه بر این، ROI یک شاخص واضح از موفقیت یا شکست یک تلاش تجاری ارائه می ‌دهد. این ثمربخشی تلاش های تجاری فرد را نشان می ‌دهد و نقاط قوت یا زمینه هایی را که نیاز به بهبود دارند را برجسته می‌کند. از این رو، نظارت دقیق ROI از اهمیت بالایی برخوردار است.

Why is ROI important?
ROI خوب چیست؟

نرخ خوب بازگشت سرمایه بسته به کسب و کار خاص و میزان سرمایه‌گذاری درگیر متفاوت است. علاوه بر این، نوع سرمایه‌گذاری انجام شده نیز بر معیار ROI ایده آل تأثیر می گذارد. به ‌عنوان‌ مثال، اگر یک کسب و کار تصمیم بگیرد تجهیزات و محیط کار خود را مدرن کند، ROI خوب احتمالاً با بهبود بهره وری کارکنان سنجیده می‌ شود. از سوی دیگر، اگر در آموزش بازاریابی سرمایه‌گذاری شود، ROI خوب در افزایش فروش منعکس خواهد شد.


سخن پایانی

 به طور کلی، ROI دو رقمی برای تازه واردان رضایت بخش تلقی می ‌شود. زمانی که نتایج مثبت به دست آمد، توصیه می ‌شود که دلایل زیربنایی پشت آن موفقیت بررسی گردد و سرمایه‌گذاری‌ های بیشتر در زمینه‌هایی که به نتیجه مثبت کمک کرده‌اند، در نظر گرفته شود.

 

✍ پیشنهاد ما : جذب سرمایه‌گذاران خارجی

نظر:

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

captcha captchareload