نکات مهم تیم سازی و بزرگترین چالش های کار تیمی - ستارگان

نکات مهم تیم سازی و بزرگترین چالش های کار تیمی - ستارگان

اصول تیم سازی و راهکار های رفع چالش‌ های کار تیمی

اصول تیم سازی بر تصمیم گیری بهتر و بهبود اجرای پیچیده‌ترین پروژه‌ها تأثیر می‌گذارد. برای موفقیت در استارتاپ‌ها، لازم است یک تیم با انگیزه با یک هدف مشترک ایجاد شود. کارآفرینانی که در ابتدای راه خود هستند، اغلب افرادی را به عنوان اعضای تیم خود انتخاب می‌کنند که بیش از حد به یکدیگر شبیه هستند. این کار، اصول تیم سازی و راهکار های رفع چالش‌ های کار تیمی را دشوار می‌کند. از سوی دیگر، انتخاب اعضای تیم صرفاً از نظر دانش و شایستگی، بدون در نظر گرفتن تطابق آنان با نقش تعیین شده، نتیجه خوبی نخواهد داشت. یکی دیگر از اشتباهات متداول در تیم سازی، همکاری با خانواده و دوستانی است که  صرف نظر از شایستگی‌ها و سازگاری آنها با نقش‌های شرکت، به دلیل صمیمیت یا علاقه شخصی شروع به کار در تیم می‌کنند. بنابراین، برای آشنایی با اصول تیم سازی و راهکارهای رفع چالش ‌های کار تیمی، استفاده از یک مشاوره خبره یا یک شرکت خبره در این حوزه مانند شرکت ثروت ستارگان به انتخاب افراد مورد نیاز در شرکت شما کمک می‌کند. 

 

اصول تیم سازی و چالش های آن

 

اصول تیم سازی

ساختن یک تیم، فرآیندی است که به زمان و مکان مناسب نیاز دارد. ابتدا لازم است به کارمندان اجازه داده شود که یکدیگر را بهتر بشناسند، با این کار اعتماد متقابل ایجاد می‌شود. اگر افرادی که اعضای یک تیم هستند به یکدیگر اعتماد کنند، انجام وظایف یا چالش‌های سخت‌تر برای آنها آسان‌تر می‌شود. از سوی دیگر، برای رهبر چنین تیمی، تعیین اصول کار مانند تعیین اهداف تیم، تعریف نقش‌ها و مسئولیت‌ها و غیره آسان‌تر است. در محیط‌های کاری تیمی که بر اساس نوآوری عمل می‌کنند، کارکنان می‌توانند فعالیت‌های خود را در فضایی راحت انجام دهند. شایان ذکر است که این احتمال وجود دارد که در هر تیم پس از مدتی یک طوفان ظاهر می‌شود. بنابراین، مدیریت صحیح چالش‌ های کار تیمی به تیم اجازه می‌دهد تا به سمت مرحله عادی سازی حرکت کنند. اما مدیریت ضعیف ممکن است باعث شود که برخی از تیم‌ها از هم بپاشند و کارایی اعضای تیم کاهش یابد.

 

رفع چالش های کار تیمی

 

اهمیت حیاتی اصول تیم سازی و راهکار های رفع چالش‌ های کار تیمی نیز توسط نتایج تحقیقات تایید شده است. آمارهای جدید نشان می دهد که انتخاب تیم اشتباه یکی از دلایل اصلی شکست استارت آپ‌ها و کسب و کارهای جوان در سراسر جهان است. بنابراین، طبق نظرسنجی انجام شده در بین صاحبان استارت‌آپ‌ها، تیم‌سازی، مشکلات کارکنان و سایر مسائل مربوط به استخدام از جمله دلایل اصلی کار نکردن استارت‌آپ‌ها، پول ندادن سرمایه‌گذاران و در نتیجه ورشکستگی شرکت‌ها هستند و این فقط این واقعیت را تأیید می کند که پشت هر استارتاپ برنده یک تیم موفق قرار دارد. بنابراین، تیم سازی اصولی در تئوری بسیار مهم است، اما در عمل خیلی آسان نیست. برخی از اصول تیم سازی عبارتند از:

تعیین نقش‌های کلیدی در تیم

زمانی که اهداف تیم خود را تعیین کردید، وقت آن است که به دنبال انتخاب همتیمی برای سایر نقش‌های کلیدی بروید. سپس تصمیم بگیرید که به چه نقش‌هایی نیاز دارید و شروع به ایجاد یک تیم استارت آپی کنید. به دنبال اعضای تیمی قابل اعتماد و متعهد باشید که می‌توانند وظایف مختلفی را بر عهده بگیرند و چالش‌های مختلف کسب و کار را مدیریت کنند.

چالش های کار تیمی و راه های رفع آن

تخصیص نقش نامشخص

نقش‌ها بین اعضای تیم و هر فرد با مسئولیت‌های خود تقسیم می‌شود. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که نقش‌ها به وضوح توضیح داده نمی‌شوند و منجر به همپوشانی نقش‌ها می‌شود. این موضوع زمانی بدتر شده که زمان زیادی برای درک هر نقش صرف می‌شود و متوجه می‌شویم که برخی از افراد روی نقش‌های دیگران کار کرده‌اند یا روی برخی از نقش‌ها اصلا کار نشده است. اصول تیم سازی و راهکار های رفع چالش‌ های کار تیمی، این است که قبل از شروع پروژه، در مورد نقش اعضای تیم شفاف سازی کنید. همچنین، به طور منظم پیشرفت دیگران را در طول پروژه بررسی کنید.

 

ستارگان

 

فقدان هدف

برای اینکه اعضای تیم انگیزه داشته باشند، مهم است که اهداف تیم را بدانید. زمانی که هدف تیم را بدانید، به احتمال زیاد با اشتیاق، تلاش و زمان بیشتری را برای رسیدن به هدف بزرگتر صرف می‌کنید. اکثر تیم‌ها کار خود را خوب شروع می‌کنند، اما هدف مناسبی ندارند. کار در چنین تیمی می‌تواند بسیار دشوار باشد و ارتباط با سایر اعضای تیم به یک چالش تبدیل می‌شود. بنابراین، اصول تیم سازی و راهکار های رفع چالش‌ های کار تیمی این است که تیم‌ها باید همیشه بر روی هدف بزرگ متمرکز باشند. اگر احساس می‌کنید که تیم در حال دور شدن از هدف است، با یکدیگر همکاری کرده تا به مسیر خود برگردد.

ارتباط ضعیف

ارتباط موثر جزء حیاتی هر پروژه موفق است. اگر یک همکار مسئولیت خود را  به صورت مستقل انجام دهد، ارتباط افراد شرکت با یکدیگر قطع می‌شود. بنابراین، یکی از اصول تیم سازی و راهکار های رفع چالش ‌های کار تیمی، برگزاری جلساتی به طور منظم است تا در مورد پیشرفت پروژه صحبت شود. پس در مورد چالش‌هایی که اعضای تیم با آن روبرو هستند و اینکه چگونه می‌توانید به عنوان یک رهبر تیم به رفع آن‌ها کمک کرده، بحث کنید.

سخن پایانی

کار با افرادی که با شما متفاوت هستند می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. وقتی نمی‌توانید نقطه مشترکی بین اعضای تیم پیدا کنید، تجربه بدی از کار گروهی خواهید داشت. اصول تیم سازی و راهکار های رفع چالش‌ های کار تیمی برای هر سازمانی مهم بوده اما برای یک استارتاپ حیاتی است. در یک شرکت کوچک، مدیر اغلب در همه چیز دخیل است. اگر به همین منوال ادامه یابد، او درگیر جزئیات خیلی چیزها می شود و سعی می‌کند تصمیمات زیادی را کنترل کند. بنابراین، آن دسته از مدیرانی که یاد می‌گیرند با ایجاد تیم‌هایی با عملکرد بالا کار کنند، موفق می‌شوند.

نظر:

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

captcha captchareload