‏شغل مناسب تیپ های شخصیتی

‏شغل مناسب تیپ های شخصیتی

شغل مناسب تیپ های شخصیتی چیست؟ تیپ های شخصیتی به شیوه های متفاوتی اشاره دارد که افراد تمایل به تفکر، احساس و رفتار دارند. تئوری های مختلفی در مورد شخصیت وجود دارد، اما اکثر آنها موافقند که چندین دسته یا ابعاد گسترده شخصیت وجود دارد که می توان از آنها برای توصیف تفاوت های فردی استفاده کرد.

 

ویژگی های مختلف تیپ های شخصیتی مختلف

‏ویژگی های خاصی وجود دارد که با تیپ های شخصیتی مختلف مرتبط است. در اینجا برخی از ویژگی های کلیدی هر یک از پنج بعد شخصیتی انسان آورده شده است:

‏1. گشاده رویی: افرادی که امتیاز بالایی در گشاده رو بودن دارند، عموما خلاق و کنجکاو هستند. آنها پذیرای تجربیات و ایده های جدید می باشند و از کشف دیدگاه ها و روش های مختلف تفکر لذت می برند. آنها اغلب به هنر، فرهنگ و فعالیت های فکری علاقه مند هستند.

‏2. وظیفه شناسی: این دسته از افراد معمولاً منظم، مسئولیت پذیر و منضبط هستند. آنها نه تنها قابل اعتماد و سخت کوش هستند؛ بلکه تمایل دارند استانداردهای بالایی برای خود و دیگران تعیین کنند. آنها اغلب در حرفه و زندگی شخصی خود موفق هستند.

‏3. برون گرایی: این افراد از بودن در کنار اشخاص دیگر لذت می برند و اغلب دایره وسیعی از دوستان و آشنایان را در اطراف خود دارند. آنها اغلب با اعتماد به نفس و قاطع صحبت می کنندد و از ریسک کردن و امتحان کردن چیزهای جدید لذت می برند.

‏4. فداکار: افرادی مهربان و دلسوز هستند و اغلب نیازهای دیگران را بر نیازهای خود ترجیح می دهند.

‏5. روان رنجورخویی: افرادی که نمره بالایی در روان رنجورخویی دارند، معمولاً مضطرب، بدخلق و مستعد احساسات منفی هستند. آنها ممکن است به راحتی استرس یا ناراحتی داشته باشند و ممکن است در کنار آمدن با تغییرات زندگی مشکل داشته باشند. این اشخاص بیشتر مستعد مشکلات سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب می باشند.

‏توجه به این نکته مهم است که این ویژگی ها مطلق یا ثابت نیستند و افراد ممکن است بسته به موقعیت یا شرایط زندگی، سطوح مختلفی از هر صفت را نشان دهند. البته بسیاری از مدل ‌ها و نظریه ‌های شخصیتی دیگر وجود دارند ولی با این حال، بیشتر افراد در دسته بندی شخصیتی فوق قرار می گیرند.

job-suitable-for-personality-types

شغل مناسب تیپ های شخصیتی

‏در حالی که هیچ پاسخ یکسانی برای این سوال وجود ندارد که کدام شغل برای تیپ ‌های شخصیتی مختلف مناسب است، برخی دستورالعمل‌ های کلی وجود دارد که می‌تواند در تطبیق افراد با مشاغلی که با نقاط قوت و ترجیحات آن‌ها همسو هستند، مفید باشد.

‏در اینجا چند نمونه از مشاغلی که ممکن است برای افراد با تیپ های شخصیتی متفاوت مناسب باشد، آورده شده است:  افراد گشاده رو برای مشاغلی که در  حوزه هنر و رسانه فعالیت دارند، مناسب هستند. این در حالی است که افراد با امتیاز بالایی در وظیفه شناسی احتمالا برای مشاغل مدیریت، امور مالی یا سایر زمینه هایی که به درجه بالایی از سازماندهی و توجه به جزئیات نیاز دارند، مناسب خواهند بود.

افراد برون گرا برای مشاغلی در فروش، بازاریابی یا سایر زمینه هایی که نیاز به سطح بالایی از تعامل اجتماعی و ارتباطات دارند، بهترین کارایی را نشان می دهند.

 

‏افراد دارای تیپ شخصیتی فداکار عموما بیشترین کارایی را در شغل مددکاری اجتماعی، یا سایر زمینه هایی که شامل کمک به دیگران است، نشان می دهند.

و در نهایت، تیپ های شخصیتی روان رنجورخویی برای حرفه مشاوره یا سایر زمینه هایی که شامل کمک به دیگران برای مقابله با استرس یا مسائل عاطفی است، مناسب به نظر می رسند.  

‏توجه به این نکته مهم است که اینها فقط دستورالعمل های کلی هستند و افراد ممکن است بدون در نظر گرفتن نوع شخصیت خود در طیف وسیعی از مشاغل به موفقیت دست یابند. علاوه بر این، عوامل دیگری مانند مهارت ها، علایق و ارزش ها نیز باید در انتخاب مسیر شغلی در نظر گرفته شوند.

شغل مناسب تیپ های شخصیتی

آیا توجه به تیپ های شخصیتی در پرداختن به مشاغل، مهم است؟

تحقیقات نشان داده است که ویژگی های شخصیتی می توانند نقش مهمی در عملکرد ، رضایت و موفقیت شغلی داشته باشند. ‏به عنوان مثال، افرادی که تمایل زیادی به تجربه پذیری دارند ممکن است بیشتر به دنبال مشاغل خلاق یا کارآفرین باشند، در حالی که افرادی که بسیار وظیفه شناس هستند ممکن است در مشاغل سنتی شرکتی پیشرفت کنند.

‏ به هر حال، اگرچه ویژگی های شخصیتی می توانند در عملکرد و موفقیت شغلی مهم باشند، اما تنها عامل مهم نیستند. عوامل دیگری مانند مهارت، تجربه، تحصیلات و محیط کار نیز در تعیین تناسب شغلی و موفقیت نقش دارند. علاوه بر این، مهم است که بدانیم ویژگی های شخصیتی ثابت یا تغییر ناپذیر نیستند و افراد می توانند ویژگی های شخصیتی خود را در طول زمان توسعه و تغییر دهند.

 

سخن پایانی                 

‏در این مقاله سعی کردیم که به طور مفصل در مورد شغل مناسب تیپ های شخصیتی صحبت کنیم. با این حال، برای افراد مهم است که هنگام در نظر گرفتن مسیرهای شغلی خود با در نظر گرفتن ویژگی‌ های شخصیتی، مهارت ‌ها، علایق، ارزش ‌ها و سایر عوامل کلیدی، رویکردی جامع داشته باشند. با انجام این کار، آنها می توانند شانس خود را برای یافتن یک شغل موفق که با نقاط قوت و ترجیحات آنها همسو باشد، افزایش دهند. با شناخت ویژگی ها و خصوصیات شخصیتی خود و کمک گرفتن از کارشناسان حوزه کسب و کار می توانید وارد شغل متناسب با توانمندی های خود شوید و بازدهی عالی داشته باشید. این موضوع حتی در افزایش درامد زایی شما نیز تاثیرگذار است.

✍ پیشنهاد ما : جذب سرمایه‌گذاران خارجی

نظر:

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

captcha captchareload