سرمایه گذاری جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم

سرمایه گذاری جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم

تورم پدیده‌ای است که در طول زمان بر قدرت خرید پول و دارایی شما تأثیر می‌گذارد. به عقیده اقتصاددانان، تورم نوعی مالیات پنهان است که به اقشار جامعه تحمیل می‌شود. با افزایش قیمت‌ها، ارزش پول کاهش خواهد یافت که این امر در نهایت منجر به کاهش ارزش واقعی پس‌اندازها و سرمایه گذاری‌های شهروندان می‌شود. برای محافظت دارایی‌ها در برابر کاهش ارزش ثروت ناشی از تورم، افراد و مشاغل اغلب به روش های سرمایه گذاری جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم روی می‌آورند.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ستارگان همراه باشید.

 

استراتژی­های سرمایه گذاری جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم

در ادامه به مهم­ترین روش­های سرمایه­گذاری در شرایط بحران اقتصادی اشاره خواهیم کرد:

  • خرید کالاهای سرمایه‌ای

یکی از این استراتژی‌های سرمایه گذاری جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم، سرمایه گذاری در دارایی‌هایی است که در طول زمان در برابر تورم مقاومت نشان داده‌اند. این‌ها می‌توانند شامل املاک و مستغلات، برخی از کالاها، فلزات گرانبها و انواع خاصی از سهام باشند. شما به عنوان یک سرمایه گذار، با تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری خود در بین دسته‌های مختلف دارایی، می‌توانید با وجود قرار گرفتن در معرض خطر تورم یا نوسانات اقتصادی دیگر، ارزش دارایی خود را حفظ کرده و به شکلی بالقوه بازدهی­تان را در طول زمان افزایش دهید.

  • خرید طلا یک سرمایه گذاری ارزشمند جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم

طلا در اغلب موارد، کالایی بسیار امن برای سرمایه‌گذاری است زیرا ارزش جهانی این فلز در بلندمدت رو به افزایش است. به ویژه آن که بیشتر واحدهای پولی در کشورهای مختلف دارای پشتوانه نیستند و ارزش آن‌ها نسبت به انس طلا در حال کاهش است. اگر چشم‌انداز سرمایه‌گذاری شما دو ساله و بیشتر است، طلا گزینه‌ای کاملا مناسب برای شما می‌باشد. اما توجه داشته باشید تنها در صورتی که دید بلندمدت دارید بر روی طلا سرمایه‌گذاری کنید و اگر نیاز به منافع مالی کوتاه مدت دارید از خریدن طلا اجتناب نمایید. همچنین به قوانین مالیاتی این نوع سرمایه گذاری هم توجه کنید.

Investment to preserve the value of money

  • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

در کشور ما برای سالیان دراز، املاک و مستغلات گزینه‌ای امن برای سرمایه‌گذاری بلند مدت بوده و دارای قابلیت حفظ ارزش دارایی در برابر تورم می‌باشد. دو گونه سرمایه‌گذاری در ملک وجود دارد، سرمایه‌گذاری سفته‌بازانه که سرمایه‌گذار در آن اقدام به خرید ملک در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا کرده و سرمایه‌گذاری برای جریان نقدی که شامل خرید ملک و اجاره دادن آن می‌باشد. در هر دو حالت بایستی الزامات زیادی را در نظر بگیرید، به ویژه عرضه و تقاضای محلی و منطقه‌ای، ارزش املاک بر اساس مناطق مختلف شهری و روستایی و نیز قوانین مالیاتی.

  • کالاهای مصرفی

کالاهای مصرفی با ضرورت متوسط، از جمله اقدامات مفید برای حفظ ارزش دارایی در برابر تورم است. گذشته از کالاهایی با ضرورت فوری مانند مواد غذایی که خرید و فروش آن در زمان تورم می‌تواند مصداق دزدی و احتکار، و در نتیجه نامشروع و غیر قانونی باشد، شما می‌توانید بر اساس سرمایه، دانش و تجربیات خود اقدام به خرید و فروش کالاهای مصرفی همچون لوازم الکترونیکی، گوشی موبایل و ... کنید. توجه داشته باشید میزان خرید بر اساس بودجه و دانش شما باشد و  در عین حال فعالیت شما منع قانونی نداشته باشد.

  • سرمایه گذاری جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم با خرید ماشین

خودرو در ایران بر خلاف سایر نقاط جهان، تنها یک کالای مصرفی به شمار نمی‌رود، بلکه یک کالای سرمایه‌ای است. اگرچه از نظر برخی معیارهای اخلاقی ممکن است کار درستی نباشد و ما نیز در این جا توصیه‌ای به خرید اتومبیل به عنوان کالای سرمایه‌ای نمی‌کنیم، اما به هر روی، گزینه‌ای است که وجود دارد و برخی از آن به عنوان یک فرصت استفاده می‌کنند.

  • سرمایه‌گذاری با ایجاد درآمد ثابت

یکی از رویکردهای رایج برای محافظت در برابر تورم، سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت است که بازدهی بالاتر از نرخ تورم موجود در این کشور را ارائه می‌دهند. اوراق بهادار محافظت شده از تورم خزانه داری (TIPS) نمونه‌ای از چنین سرمایه گذاری‌هایی هستند، زیرا برای تنظیم ارزش اصلی خود بر اساس تغییرات در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) طراحی شده‌اند. با نگه داشتن TIPS یا سایر اوراق بهادار مشابه، سرمایه گذاران می‌توانند اطمینان حاصل کنند که بازدهی سرمایه آنها همگام با تورم افرایش می‌یابد و به تبع آن، قدرت خرید سرمایه گذاری خود را حفظ می‌کند.

  • سرمایه‌گذاری‌های پرریسک جهت حفظ ارزش پول و دارایی در زمان تورم

علاوه بر گزینه‌های سرمایه‌گذاری سنتی، برخی از افراد ممکن است برای محافظت در برابر تورم، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های جایگزین مانند سهام، ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های کلکسیونی و آنتیک را نیز انتخاب کنند. اگرچه این سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است ریسک‌های به مراتب بالاتری را نسبت به گزینه‌های معمولی‌تر داشته باشند، اما در صورت مدیریت صحیح سبد، می‌توانند فرصت‌هایی منحصر به فرد را برای بازدهی قابل توجه سرمایه نیز ارائه دهند. دانش و تجربه بالا در خرید و فروش و سرمایه گذاری در چنین اقلامی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

  • سپرده بانکی

در زمان تورم یا رکود تورمی به خصوص در ایران که تورم به بالای ۴۰ درصد سالیانه رسیده است، سپرده بانکی تنها بخش کوچکی از تورم را پوشش می‌دهد و به هیچ عنوان گزینه مناسبی نیست. در صورت نیاز به سپرده‌گذاری در بانک، سعی کنید بخش اندکی از سرمایه خود را درگیر این کار کرده تا درآمد ثابت ماهیانه برای خود ایجاد نمایید. با بقیه سرمایه خود به متنوع‌سازی سبد سرمایه گذاری خود بپردازید.

 

سخن پایانی

به طور کلی، سرمایه گذاری با هدف حفظ ارزش پول و دارایی‌ها در زمان تورم نیاز به برنامه ریزی و بررسی دقیق دارد. اولین نکته مهم، تنوع بخشیدن به دسته‌های مختلف دارایی در سبد سرمایه گذاری است. نکته مهم دیگر، انتخاب سرمایه‌گذاری‌هایی است که دارای رویکرد محافظت دارایی‌ها از تورم هستند، و سرانجام آگاه ماندن در مورد روندهای اقتصادی مورد توجه قرار می­گیرد. با رعایت این نکات، سرمایه‌گذاران می‌توانند موقعیت خود را در دوره‌هایی که تورم بالاست حفظ کرده و از ثروت خود در بلندمدت محافظت کنند.

 

نظر:

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

captcha captchareload