بودجه یا سرمایه کل چیست؟

برای آغاز یک کسب‌وکار یا بقای شرکت‌های تجاری مختلف، وجود بودجه یا سرمایه‌گذاری کافی، الزامی است.
به طور کلی بودجه یا سرمایه مورد نیاز مشاغل از طرق مختلفی تامین می‌شود. آشنایی با راه‌های تامین سرمایه، از اهمیت بالایی برای تجارت‌های مختلف برخوردار است.

بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌و‌کارها با تامین سرمایه لازم از ورشکستگی نجات پیدا کرده‌اند. از طرفی تجارت‌های بسیاری وجود دارند که با جذب سرمایه لازم، به اهداف سازمانی مورد نظر خود دست یافته‌اند. با ما همراه باشید تا کلیه اطلاعات مهم در مورد بودجه یا سرمایه را در اختیار شما قرار دهیم.

بودجه یا سرمایه چیست؟ 

بودجه یا سرمایه، مقدار پولی است که وام دهندگان و دارندگان سهام شرکت، در اختیار تجارت مورد نظر قرار می‌دهند تا آن شرکت نیازهای روزمره و بلند مدت خود را با استفاده از این مقدار پول برطرف کند. به طور کلی بودجه یا سرمایه یک شرکت شامل دو بخش می‌شود:

تجارت‌های مختلف از این پول به عنوان سرمایه در گردش استفاده می‌کنند. از طرفی نیز دارندگان اوراق قرضه یا سهام‌داران یک تجارت نیز، با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف، بازده سرمایه خود را به صورت بهره یا کسب سهام بیشتر به دست می‌آورند.

درک مفهوم بودجه یا سرمایه

برای به‌دست‌آوردن سرمایه یا دارایی ثابت، مانند زمین، ساختمان و ماشین آلات و تجهیزات دیگر، مشاغل و تجارت‌های مختلف، عمدتاً با تامین سرمایه، مبلغ مورد نیاز برای تهیه مواردی که ذکر شد را جمع‌آوری می‌کنند.

شرکت‌ها و تجارت‌های مختلف، برای دستیابی به بودجه و تامین سرمایه مورد نیاز خود، دو مسیر پیش‌روی خود خواهند داشت:

سهام منتشره

یک شرکت این امکان را دارد که سهام عادی را از طریق عرضه اولیه سهام یا پیشنهاد افزایش هم‌کاری در بازارهای سرمایه‌گذاری منتشر کند. در نهایت نیز میزان پولی که توسط سرمایه‌گذاران از طریق خرید سهام تهیه می‌شود، به منظور تامین سرمایه لازم برای طرح‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ازای تامین سرمایه، سرمایه گذاران، خواستار نرخ بازگشت سرمایه یا ROI هستند. این میزان پول، تحت عنوان هزینه سهام برای یک تجارت شناخته می‌شود. نرخ بازگشت سرمایه معمولاً از طریق پرداخت سود سهام با مدیریت موثر منابع یا افزایش ارزش سهام سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود.

از جمله جنبه‌های منفی تامین سرمایه به کمک این روش، این است که عرضه سهام مشارکت در بازارها، سهام سهام‌داران اصلی را کاهش می‌دهد و آن را کم ارزش‌‎تر می‌کند. این امر سبب کاهش مالکیت این افراد در تجارت مورد نظر می‌شود و درصد حق رای آنها در تصمیمات مهم تجاری کاهش پیدا می‌کند.

اوراق مشارکت

سرمایه مورد نیاز تجارت‌های مختلف، از طریق انتشار اوراق مشارکت به سرمایه‌گذاران خرد و کلان نیز امکان پذیر است. هنگامی که تجارت‌های مختلف، اوراق قرضه صادر می‌کنند، از سرمایه‌گذاران وامی را دریافت می‌کنند که به صورت کوپن‌هایی برای یک نیم سال، مشخص می‌شوند. در نهایت نیز مبلغ سرمایه‌گذاری شده، از طریق راه‌های مختلفی جبران خواهد شد.

نرخ تایید شده در یک کوپن، نشانگر بدهی شرکت صادرکننده آن، به سرمایه‌گذاران است. علاوه بر این، این امکان وجود دارد که سرمایه‌گذاران اوراق قرضه، این اوراق را با تخفیف خریداری کنند و با گذشت زمان و رشد تجارت مورد نظر، نرخ موجود در کوپن را دریافت کنند.

به عنوان مثال یک سرمایه‌گذار، قیمت اوراق قرضه را با قیمت ۹۱۰ دلار خریداری می‌کند و با گذشت زمان، ۱۰۰۰ دلار را از تجارت مورد نظر دریافت خواهد کرد.

ملاحظات خاص

بودجه یا سرمایه از طریق وام گرفتن از بانک‌ها یا موسسات تجاری نیز تامین می‌شود. این وام‌ها به صورت بدهی‌های بلند مدت در ترازنامه شرکت‌ها ثبت می‌شوند، در نهایت با کاهش بدهی به بانک‌ها، وام دریافت‌شده پرداخت می‌شود.

بهره وام‌ها به میزان سودی که بانک‌ها تعیین می‌کنند، باز می‌گردد. سود پرداختی شرکت‌ها به بانک‌های وام‌دهنده، براساس میزان درآمد آن‌ها تعیین می‌شود. این یعنی مالیات کمتری به آن تعلق خواهد گرفت.

شرکت‌ها موظف به پرداخت پولی به سهام‌داران خود نیستند، اما باید تعهدات خود و پرداخت‌های لازم به صاحبان اوراق بهادار و بانک‌های وام‌دهنده را انجام دهند. در نهایت صاحبان مشاغل موظفند که سرمایه را از طریق افزایش ارزش سهام تامین کنند.

در صورتی که یک شرکت ورشکسته شود، دارایی‌ها و وجوه نقد آن تجارت ابتدا به طلب‌کاران تعلق می‌گیرد و در وهله بعدی سهام‌داران شرکت، بدهی خود را دریافت خواهند کرد.

هزینه تامین سرمایه

شرکت‌های مختلف به منظور تامین سرمایه از طریق سهام، اوراق قرضه، وام بانکی، فروش دارایی‌ها و استفاده از سود و درآمد، معمولاً تجزیه و تحلیل گسترده‌ای انجام می‌دهند. این شرکت‌ها با محاسبه WACC که میانگین موزون هزینه سرمایه است، میانگین هزینه‌های سرمایه را محاسبه می‌کنند.

با محاسبه WACC این امکان فراهم می‌شود که این داده را با بازده سرمایه گذاری یا ROIC مقایسه کرد. ROIC در واقع نسبتی است که نشان دهنده کیفیت سرمایه‌گذاری در شرکت است. چنان‌چه بازده سرمایه‌گذاری یا ROIC از میانگین هزینه WACC بالاتر باشد، شرکت مورد‌نظر با تامین سرمایه مورد نیاز خود، حرکتی رو به جلو دارد و در صورتی که بازده سرمایه‌گذاری کمتر باشد، تجارت مورد نظر باید استراتژی خود را مجدداً مورد ارزیابی قرار دهد و منابع مالی مورد نیاز خود را از روش‌های دیگر تهیه کند.

نمونه‌هایی از سرمایه‌گذاری

شرکت‌هایی وجود دارند که تنها با هدف تامین اعتبار و سرمایه برای تجارت‌های دیگر راه‌اندازی شده‌اند. آنها ممکن است که در تامین بودجه شرکت‌های خاصی مانند شرکت‌های تولید‌کننده محصولات بهداشتی تخصص داشته باشند.

از طرفی شرکت‌های تامین بودجه، برای تامین سرمایه کوتاه مدت و بلند مدت فعالیت می‌کنند. برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز تمرکز خود را به تامین بودجه برای سطح‌های مختلفی از تجارت، مانند کسب و کارهای نوپا، معطوف می‌کنند.

نتیجه‌گیری

برای ایجاد یک کسب‌و‌کار یا حفظ شرکت‌های تجاری، وجود بودجه یا سرمایه کافی، الزامی است. در این مقاله سعی شد مفهوم بودجه یا سرمایه، انواع آن و هزینه تامین سرمایه‌گذاری شرح داده شود. هم‌چنین نمونه‌هایی از انواع سرمایه‌گذاری ذکر شد تا بتوانید با برخی از روش‌های به دست آوردن سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای نوپا آشنا شوید.

 

منابع: 

https://www.investopedia.com/terms/c/capital-funding.asp