چرا نهادهای مالی باید در فینتک ها سرمایه گذاری کنند؟

 برخی معتقدند کار نهادهای مالی متعارف (بانک‌ها/بیمه ها، تامین سرمایه، کارگزاری، صرافی)، نوآوری نیست. کار بانک‌ها ایجاد حس اعتماد و اطمینان در مردم است. آنها باید کاری کنند که مردم به آنها اعتماد کنند. نمی‌توان هم مورداعتماد بود و همزمان خلاق. روی کاغذ، شدنی است؛ منتها در عمل، این دو جمع نمی‌شوند. اعتماد، از ثبات می‌آید و خلاقیت از عدم ثبات.

 نهادهای مالی متعارف (بانک‌ها/بیمه ها، تامین سرمایه، کارگزاری، صرافی) به دلیل میراث سنگینی که دارند برایشان آسان نیست که شروع کنند به تجربه کردن چیزهای جدید و سعی و خطا. در عوض استارت‌آپ‌ها به‌راحتی می‌توانند با آزمون و خطا، بهترین راه‌ها را پیدا کنند و بانک‌های باهوش به جای اینکه در درون بانک سعی و خطا کنند در بیرون از بانک فضایی را برای نوآوری فراهم می کنند.

 فین‌تک ها مساله‌محور هستند. مثلا جایی مانند زوم، انتقال پول بین‌المللی را به تجربه متفاوتی تبدیل کرد. این کسب‌وکارها مسئله‌هایی را حل کرده‌اند که برای بانک‌ها حل آنها آسان نبود و یا حداقل برای آنها صرفه نداشت که انرژی‌شان را صرف حل این مسائل کنند.

 حالا بی‌مزه شده است: فین‌تک‌ها، نهادهای مالی متعارف (بانک‌ها/بیمه ها، تامین سرمایه، کارگزاری، صرافی) را از بین می‌برند! فین‌تک‌ها نمی‌توانند نهادهای مالی متعارف را از بین ببرند و در سال‌های آتی، فین‌تک‌ها در نهادهای مالی متعارف حل خواهند شد. منتها بانکهایی که فین تکها را در خود حل کنند بانک های دیگر را از بین می برند. همین طور بیمه ها، کارگزاری ها!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *